Academy Awards – 4/25/21

Nominations Announced on 3/15/21!

Awards Presented on 4/25/21!

Best Picture

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland – WINNER!
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Director

Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
David Fincher, Mank
Thomas Vinterberg, Another Round
Chloé Zhao, Nomadland – WINNER!

Best Actor

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father – WINNER!
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

Best Actress

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland – WINNER!
Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Supporting Actress

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-Jung Youn, Minari – WINNER!

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – WINNER!
Leslie Odom Jr., One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Best Adapted Screenplay

Borat Subsequent Moviefilm
The Father – WINNER!
Nomadland
One Night in Miami
The White Tiger

Best Original Screenplay

Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman – WINNER!
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Costume Design

Emma
Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER!
Mank
Mulan
Pinocchio

Best Original Score

Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul – WINNER!

Best Animated Short

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You – WINNER!
Opera
Yes-People

Best Live-Action Short

Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers – WINNER!
White Eye

Best Documentary Feature

Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher – WINNER!
Time

Best Documentary Short

Colette – WINNER!
A Concerto is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song for Latasha

Best International Feature

Another Round – WINNER!
Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?

Best Sound

Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal – WINNER!

Best Production Design

The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank – WINNER!
News of the World
Tenet

Best Film Editing

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal – WINNER!
The Trial of the Chicago 7

Best Cinematography

Judas and the Black Messiah
Mank – WINNER!
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7

Best Visual Effects

Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet – WINNER!

Best Makeup and Hairstyling

Emma.
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER!
Mank
Pinocchio

Best Animated Feature

Onward
Over the Moon
Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul – WINNER!
Wolfwalkers

Best Original Song

Fight for You,” Judas and the Black Messiah – WINNER!
Hear My Voice,” The Trial of the Chicago 7
Husavik,” Eurovision Song Contest
Io Si (Seen),” The Life Ahead
Speak Now,” One Night in Miami